Ekspertas: „Niekam nebūčiau rekomendavęs investuoti į DNB banko leistas obligacijas skolintomis lėšomis“

Vilnius, 2012 m. kovo 30 d.

Šią savaitę teismams ir vartotojų teises ginančioms valstybės institucijoms pateikta eksperto, tyrusio 2007-2008 metais AB DNB banko siūlytos klientams investavimo į sudėtingus finansinius instrumentus strategijos privalumus ir trūkumus, išvada.

Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos Finansų katedros vedėjo, profesoriaus Arvydo Paškevičiaus atliktas tyrimas parodė, kad DNB prieš keletą metų plačiai reklamuotas ir net 640 Lietuvos gyventojų įsiūlytas investavimo produktas (su akcijomis susietos obligacijos, perkamos skolintomis lėšomis) „yra visiškai nesėkminga finansinė priemonė, todėl niekam, jokiai investuotojų grupei, nerekomenduočiau ja pasinaudoti“. Eksperto išvadą ketinama prijungti prie bylų, kurios šiuo metu dėl šių investicinių produktų nagrinėjamos Lietuvos teismuose, medžiagos.

Pasak A. Paškevičiaus, abejotina, ar tos investicinės priemonės, kurias platino DNB (tuomet veikęs „DNB Nord“ vardu), tinka net ir profesionaliems investuotojams, nes grąža – abejotina, o potencialūs galimi nuostoliai užfiksuojami jau įsigijimo metu. Nepaisant to, bankas siūlė šiuos produktus eiliniams banko klientams, neretai neturintiems jokios patirties investavimo srityje.

Ekspertas ištyrė 83 obligacijų emisijas ir nustatė, kad tik 3 atvejais iš 83 pasiekiama grąža, viršijantis alternatyvius investavimo kaštus. Tai reiškia, kad jei investicija atliekama skolintomis lėšomis – 80 atvejų klientas patiria nuostolį.

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos 2011 metais skelbtais duomenimis, banko siūlytus produktus – DNB obligacijas, perkamas to paties banko skolintomis lėšomis – įsigijo net 640 neprofesionalių investuotojų už daugiau kaip 700 mln. litų. Manoma, kad bendri banko klientų nuostoliai iš šios investicinės schemos gali siekti apie 100 milijonų litų.

Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ duomenimis, Lietuvos teismuose šiuo metu dėl šių produktų nagrinėjama mažiausia 12 bylų.